More
    Strona głównaInneAktualnościPorsche na podium w Detroit: Kontynuacja sukcesów w IMSA WeatherTech

Porsche na podium w Detroit: Kontynuacja sukcesów w IMSA WeatherTech

Podium dla zespołu Porsche Penske Motorsport podczas piątej rundy mistrzostw IMSA WeatherTech SportsCar Championship w Detroit umocniło pozycję producenta na czele klasyfikacji. Brytyjczyk Nick Tandy i Francuz Mathieu Jaminet zajęli drugie miejsce, a ich koledzy z zespołu, Brazylijczyk Felipe Nasr i Amerykanin Dane Cameron, ukończyli wyścig na czwartym miejscu, co pozwoliło im utrzymać prowadzenie w klasyfikacji kierowców.

Wyścig „Detroit Sports Car Classic” miał długość 100 minut i odbył się w upalny, słoneczny dzień, przy temperaturze około 25 stopni Celsjusza. Zawody obfitowały w zaciętą rywalizację, liczne incydenty oraz pięć neutralizacji. W ciągu ostatnich 20 minut wyścig został dwukrotnie przerwany przez samochód bezpieczeństwa. Pomimo tego, że Jaminet na krótko prowadził stawkę, ostatecznie nie zdołał wyprzedzić prowadzącego Acury, kończąc wyścig zaledwie 1,132 sekundy za zwycięzcą.

Strategia i wyniki

Urs Kuratle, dyrektor fabryczny ds. sportów motorowych LMDh, wyraził mieszane uczucia po wyścigu. „Musimy złapać oddech po tylu zawirowaniach i incydentach. Pod względem strategicznym zrobiliśmy wszystko dobrze, ale mieliśmy pecha z kontaktami i karami. Mimo to cieszymy się z kontynuacji serii podium, a co ważniejsze, Porsche prowadzi we wszystkich klasyfikacjach mistrzostw. Z optymizmem jedziemy na Le Mans” – stwierdził Kuratle.

W GTD-Pro klasa, Porsche 911 GT3 R z zespołu AO Racing odniósł drugie z rzędu zwycięstwo, wygrywając wcześniej wyścig w Laguna Seca. Seb Priaulx z Wielkiej Brytanii i Laurin Heinrich z Niemiec kontynuowali dobrą passę, triumfując także w Detroit. Załoga „Rexy” prowadzi we wszystkich klasyfikacjach GTD-Pro.

Oceny kierowców

Mathieu Jaminet przyznał, że utrzymanie odpowiedniej temperatury opon podczas faz samochodu bezpieczeństwa było trudne, co pozwoliło Acurze na wyprzedzenie. „Zadowalamy się drugim miejscem, choć muszę przyznać, że nie spisałem się najlepiej. Następnym razem będzie lepiej” – powiedział Jaminet.

Felipe Nasr wyraził umiarkowane zadowolenie z czwartego miejsca, podkreślając, że wyścig był dużym wyzwaniem. „Mieliśmy szansę na kolejne podium, ale kontakt z rywalem podczas fazy neutralizacji uszkodził moje prawe tylne koło. Po wizycie w boksie udało mi się wyprzedzić kilka samochodów, kończąc na czwartej pozycji” – dodał Nasr.

Bent Viscaal i Richard Westbrook z zespołu Proton Competition nie ukrywali rozczarowania wynikami. „Mieliśmy szybki samochód, ale liczne incydenty i niepotrzebne kolizje uniemożliwiły nam osiągnięcie lepszego wyniku. Liczyliśmy na piąte miejsce, co byłoby sprawiedliwym rezultatem” – stwierdził Viscaal. Westbrook dodał, że tor w Detroit nie sprzyja wyścigom prototypów, przypominając bardziej jazdę w wesołym miasteczku.

Laurin Heinrich z AO Racing wyraził radość z drugiego z rzędu zwycięstwa, mimo że wyścig nie był łatwy. „Mój partner Seb wykonał świetną robotę zarówno w kwalifikacjach, jak i na początku wyścigu. Nasz postój był idealny, a pierwsze okrążenia na zimnych oponach przebiegły pomyślnie. Mimo uszkodzeń, udało nam się wygrać” – podsumował Heinrich.

Wyniki wyścigu

W klasie GTP wygrali Taylor i Albuquerque z zespołu Acura, pokonując 75 okrążeń. Na drugim miejscu uplasowali się Jaminet i Tandy z Porsche, tracąc 1,132 sekundy do zwycięzców. Na trzeciej pozycji znaleźli się Bourdais i Van der Zande z Cadillaca, tracąc 4,198 sekundy. Nasr i Cameron zajęli czwarte miejsce, tracąc 5,142 sekundy.

W klasie GTD-Pro, zwyciężyli Heinrich i Priaulx z Porsche 911 GT3 R, pokonując 74 okrążenia. Drudzy byli Hawksworth i Barnicoat z Lexusa, tracąc 2,885 sekundy, a trzeci Gunn i Riberas z Astona Martina, tracąc 4,869 sekundy.

Kwalifikacje

Nick Tandy zdobył pole position podczas kwalifikacji na ulicznym torze w Detroit. Jego kolega z zespołu, Dane Cameron, ukończył kwalifikacje na drugim miejscu. W klasie GTD-Pro, Sebastian Priaulx z AO Racing zajął czwarte miejsce.

Kwalifikacje odbyły się w idealnych warunkach pogodowych, przy temperaturze 25 stopni Celsjusza. Sesja kwalifikacyjna została przerwana przez czerwoną flagę po wypadku jednego z Cadillaców, co uniemożliwiło dalsze poprawianie czasów. Szczęśliwie dla zespołu Porsche, obie ich hybrydowe prototypy znalazły się na czołowych pozycjach przed przerwaniem sesji.

Zapowiedź kolejnych wyścigów

Kolejna runda mistrzostw IMSA WeatherTech SportsCar Championship odbędzie się 23 czerwca na torze Watkins Glen w stanie Nowy Jork. Przed tym wyścigiem, zespół Porsche Penske Motorsport oraz liczne zespoły klienckie wezmą udział w 24-godzinnym wyścigu Le Mans, który odbędzie się 15-16 czerwca. Porsche, jako rekordzista z 19 zwycięstwami w tej imprezie, przygotowuje się do tego wydarzenia z nadzieją na kolejny sukces.